Czekaj...

Trening dla mam – jak zaplanować powrót do formy

Presja bycia fit powoduje, że często wbrew zdrowemu rozsądkowi decydujemy się na aktywność, na którą nie jesteśmy gotowe. Problem dotyczy min. młodych mam, które szybko chcą zrzucić zbędne kilogramy i prezentować świetną formę. Tylko czy szybki powrót do ćwiczeń jest wskazany?

Która z Was miała tak naprawdę siłę na ćwiczenia po dwóch miesiącach od urodzenia dziecka? Sama jestem mamą     i pamiętam jak całe dnie podporządkowane były dzieciom. Okres połogu wiąże się ze zmianami hormonalnymi w naszym organizmie. Ta „rewolucja” odbija się często na naszej psychice, wyglądzie i postrzeganiu własnego ciała. Dochodzą do tego codzienne obowiązki wynikające z opieki nad dzieckiem – karmienie na żądnie, pielęgnowanie, niedosypianie i niedojadanie. Zdarza się, że dietę narzuca nam dziecko, co czyni nasze odżywienia monotonnym.  

Kiedy zacząć ćwiczyć? Powinnaś wiedzieć o tym, że nawet jeśli czujesz się na siłach, żeby podjąć aktywność fizyczną, to nieumiejętnie dobrane ćwiczenia mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. W pierwszej kolejności zalecam wizytę u lekarza ginekologa w celu ustalenia, czy z punktu widzenia medycznego, jesteś gotowa na rozpoczęcie aktywności fizycznej. Odwiedź też lekarza pierwszego kontaktu i wykonaj podstawowe badania laboratoryjne. Kolejnym krokiem powinna być wizyta u fizjoterapeuty i/lub trenerki personalnej ;). Czego możesz spodziewać się po takiej wizycie? Przede wszystkim badania pod kątem rozejścia kresy białej, testów oceniających w jakiej kondycji fizycznej jest Twoje ciało i  oceny podstawowych wzorców ruchowych. Jeśli rozmiar rozejścia kresy białej jest niepokojąco duży (powyżej dwóch palców), zawsze udaję się z klientką do fizjoterapeuty, żeby ustalić wspólny plan działania. Nie przedstawię Wam gotowego rozwiązania, ponieważ każdy przypadek jest inny i często wymaga indywidualnego podejścia terapeutyczno – treningowego. Dziewczynom, które mają zdiagnozowane rozejście kresy białej nie zaleca się ćwiczeń, które powodują zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej takich jak np. plank, powstań-padnij, brzuszki, ćwiczenia z obciążeniem. 

Jeśli Twoje zdrowie pozwala na podjęcie aktywności fizycznej, nie zaczynaj od razu od ćwiczeń wymagających dobrej kondycji fizycznej. Przypadkowe treningi z Internetu mogą być skuteczne, ale dla osób, które mają już odpowiedni staż treningowy i potrafią poprawnie wykonać podstawowe ćwiczenia. Wracaj do aktywności stopniowo. Na początku skup się na ćwiczeniach oddechowych, stabilizujących sylwetkę i mięśniach dna miednicy. Coraz więcej dostępnych jest publikacji, które uczą w jaki sposób napinać i rozluźniać mięśnie dna miednicy. Poniżej przedstawiam Wam podstawowe ćwiczenie, które możesz wykonać leżąc w łóżku. Wiem od klientek, że dodatkowo działa wyciszająco i pozwala szybciej zasnąć 😉

Połóż się wygodnie na plecach, ugnij nogi w kolanach. Zrób wdech (poczuj jak dolne żebra rozszerzają się na boki), wraz z wydechem zbliż żebra do siebie i aktywuj mięśnie dna miednicy ( jakbyś chciała powstrzymać oddawanie moczu). Powtórz ćwiczenie 10 razy, wykonaj 3 serie. Ważne – ćwiczenia nie wykonujemy w trakcie miesiączki i oczywiście, kiedy czujemy parcie na pęcherz.

Na koniec dziewczyny apelują do Was : DAJCIE SOBIE CZAS, cieszcie się macierzyństwem i zaplanujcie bezpieczny dla Waszego zdrowia powrót do formy. 

Comments are closed.

x