Czekaj...

5 wskazówek dla 40-latek dzięki którym będziesz zawsze w formie

Skończyłaś 40 lat jakiś czas temu ? A może zbliżasz się do 40tki? 😉 W Internecie znajdziesz różne porady dotyczące tego jak dbać o sylwetkę i opóźnić procesy starzenie, jaką stosować dietę i suplementy.  Mam 49 lat i jako trener personalny z wieloletnim doświadczeniem powiem Ci, że to na czym powinnaś skupić się przede wszystkim, to Twoje zdrowie.
📍Jeśli dotychczas nie badałaś się regularnie, to najwyższy czas to zmienić. Kiedy jesteś w okresie okołomenopauzalnym zaczynają się zmiany hormonalne, które mają duży wpływ na zdrowie . To czas kiedy powinnaś częściej wykonywać profilaktyczne badania. Nie ma znaczenia, że w Twojej rodzinie nie było przypadków raka, że jesteś aktywna i zdrowo się prowadzisz. Wahania hormonalne mają wpływ na to co się dzieje chociażby w Twoich piersiach, jajnikach, tarczycy itd.
Kilka słów na temat treningu, diety i regeneracji u 40 latek . Jeśli jesteś permanentnie na diecie redukcyjnej, koncentrujesz się na częstych i bardzo intensywnych treningach, nie dbasz o sen i regenerację , to tak naprawdę nie dbasz o zdrowie.
📍Odpoczynek i sen są istotnym elementem naszego zdrowia. Bez tego i bez odpowiedniego paliwa jakim jest dobrze zbilansowana dieta nie zajedziesz daleko.
📍Zarówno dieta redukcyjna jak i trening jest stresem dla Twojego organizmu. Dieta redukcyjna nie powinna opierać się na niskiej podaży kalorii i nie powinna trwać w nieskończoność . Skuteczny trening to niekoniecznie taki po którym jesteś „zajechana”, z DOMSami (zakwasami) następnego dnia.
📍 Wraz ze zmianami hormonalnymi następuje stopniowy ubytek masy kostnej. Z wiekiem też ubywa nam masy mięśniowej. I tutaj z pomocą przychodzi trening siłowy ( i nie mówię o wyciskaniu 100kg 😉), który stanowi profilaktykę min. osteoporozy, chorób serca . Gotowe plany treningowe, którymi możesz zainspirować się w Internecie, mogą okazać się niezbyt dobrym wyborem , ponieważ nie są dostosowane do Twoich możliwości i mogą nadmiernie obciążyć układ nerwowy (nie wspominając o ryzyku kontuzji wynikającego z nieprawidłowej techniki).
📍Zadbaj o odpowiednią ilość białka w diecie.
📍Naucz się słuchać swojego organizmu i czasami po prostu zwolnij.
x